Menu Close

Odos priežiūra žiemą

Truputėlį pradėti atlaisvinti griežti karantino gniaužtai. Prasideda moksleivių atostogos. Už lango –  saulutė ir sniego kalnai, taip ir viliojantys iškišti nosį laukan. Į rankas čiumpam slides, rogutes. Bet lauke mus pasitinka žema temperatūra ir žvarba. Tokiu oru ypač svarbu saugoti atidengtas kūno vietas. Jei rankas galime paslėpti šiltose pirštinėse, veido apsauga turime pasirūpinti kitaip, pradedant tinkama kasdiene odos priežiūra ir baigiant odos paruošimu prieš einant į lauką. Šaltis, žvarbus vėjas pažeidžia hidrolipidinę plėvelę, joje atsiranda mikro įtrūkimai, todėl apsauginė odos funkcija susilpnėja – oda sausėja, sudirgsta, pradeda šerpetoti. Ilgiau pabuvus šaltyje, gali atsirasti ir žaizdelės. Tokiu oru apsauginę odos funkciją taip pat labai silpnina dideli kontrastai – kai iš šalto ir žvarbaus lauko įžengiame į prišildytą ir sausą patalpą. Toks temperatūros ir drėgmės svyravimas greitai pažeidžia odą, gali pradėti varginti tempimas, niežėjimas, paraudimas, pleiskanojimas.

Keletas Sveikos odos instituto ekspertės D. Švarcaitės   odos priežiūros žvarbią žiemą rekomendacijos.

  1. Ryte – maitinimas, vakare – drėkinimas.Odos drėkinimą tokiu oru palikite vakaro grožio ritualams. Ryte naudokite maitinamąjį, atkuriamąjį kremą, kuris ne tik padės greičiau regeneruotis ir gyti pažeistai odai, bet ir sukurs apsauginį barjerą, sumažinantį odos patiriamą šoką išėjus į lauką. Jeigu jūsų oda nėra itin riebi ir linkusi į aknę, nebijokite riebesnių kremųTarp žiemai skirtų maitinamųjų kremų ingredientų ieškokite sviestmedžio aliejaus, glicerino, vazelino, avokadų ekstrakto, bičių vaško, arganų aliejaus, pantenolio. Pastarasis padeda greičiau odai gyti, atsiradus įtrūkimams ar nušalus.
  2. Jokių šiurkščių rankšluosčių ir šveitiklių. Išsausėjusi ir pažeista oda tampa neatspari ir mechaniniams pažeidimams, todėl dabar reikėtų vengti abrazyvinių dalelių turinčių veido šveitiklių, net šiurkščių rankšluosčių.
  3. Prauskitės drungnu vandeniu.Viena iš įprastų ryto procedūrų – prausimasis šaltu vandeniu. Jis ne tik atgaivina, padeda greičiau pabusti, bet ir tonizuoja odą, stangrina ją. Tačiau žiemą temperatūros pokyčių ir taip varginama oda yra jautresnė, todėl ryte prauskitės drungnu vandeniu. Prie šalto vandens procedūrų galėsite grįžti atšilus orams.
  4. Prieš einant į lauką – apsauginis veido kremas. Net jeigu lauke spaudžia šaltukas, pabūti gryname ore sveika. Todėl vengti eiti į lauką nereikėtų, tačiau odai apsaugoti nepamirškite apsauginio kremo nuo šalčio.Ypač svarbu žvarbiu oru apsauginiu kremu patepti vaikų odelę. Ji yra dar jauna, plona, todėl kur kas lengviau pažeidžiama nei suaugusiųjų. Svarbi taisyklė – apsauginį kremą nuo šalčio tepti likus ne mažiau kaip pusvalandžiui iki išėjimo į lauką. Kremas spės susigerti ir suformuoti apsauginį barjerą
  5. Odos apsaugai – ir vitaminai. Visos išvardytos priemonės padeda odą saugoti iš išorės. Tačiau jos būklę reikia palaikyti ir iš vidaus. Kai oda lengvai pažeidžiama, jai būtinas vitaminas E, kuris ne tik saugo nuo žalingo laisvųjų radikalų poveikio, bet ir padeda odai greičiau atsinaujinti. Taip pat reikalingas vitaminas C, dalyvaujantis energijos perdavimo procesuose ir galintis padėti nuvargusiai odai. Vitaminas A padeda kovoti su odos išsausėjimu, o vitaminų B kompleksas gerina kraujotaką, deguonies įsisavinimą, medžiagų apykaitą. Vitaminas D odą saugo nuo išsausėjimo, priešlaikinio senėjimo, o bendrai sveikatai naudingas, nes stiprina imunitetą, gali padėti sumažinti nuovargį, nerimą
  6. Jeigu oda pašąla. Šalčiui jautriausi skruostai, todėl dažniausiai grįžus iš lauko ir pastebime jų paraudimą. Kad oda pašalo, išduos ne tik paraudimas, bet ir juntamas skausmas, ypač odai šylant, padidėjęs jautrumas. Pašalusios odos netrinkite šiurkščiu rankšluosčiu, sušildykite ją pamažu, suaktyvindami kraujotaką švelniais masažuojamaisiais judesiais.Kai veidas sušyla, patepkite odą maitinamuoju kremu. Jis padės greičiau atstatyti apsauginį odos barjerą, nuramins sudirgusią odą ir sumažins nemalonius pojūčius. Sudėtyje ieškokite keramidų, glicerino, augalinių skvalanų, pantenolio, alavijo. Nušalusią odą taip pat dažnai ir atidžiai drėkinkite, nes jai prireiks laiko atgauti drėgmei, kurią prarado.
  7. Nepamirškite lūpų ir dažnai keiskite veido kaukę. Lūpos dar lengviau pažeidžiamos nei oda – jos neturi apsauginės plėvelės, todėl per šalčius jomis itin reikia rūpintis. Pagrindinė taisyklė – nekandžiokite ir nelaižykite lūpų lauke! Lūpoms, kaip ir veidui, šaltuoju metu naudokite ne drėkinančias priemones, o maitinančias – lūpų kremą, balzamą ar pieštuką. Jį visada turėkite po ranka. Nepamirškite, kad lauke dėvint veido kaukę, po ja kondensuojasi iškvepiamo oro drėgmė. Sudrėkusi kaukė nebeatlieka veiksmingai savo apsauginės funkcijos, be to, šaltyje drėgmė žalinga odai. Susikaupusi drėgmė ir iškvepiama šiluma skatina bakterijų dauginimąsi ant odos, uždegiminių procesų vystymąsi. Kad oda pažeista, išduos paraudimas, spuogelių ar papulių atsiradimas, dirginimas, odos šerpetojimas. Todėl nepamirškite – veido kaukę lauke reikėtų keisti dažniau.

 

Visuomenės sveikatos specialistė,                                          Birutė Burbienė

Vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje

Skip to content