Menu Close

NVSC priminimas apie rankų higienos svarbą

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC) minėdamas Pasaulinę rankų higienos dieną, gegužės 5-ąją, primena, kodėl rankas plauti svarbu dažnai ir taisyklingai.

Žmogaus rankos dažniau nei kitos kūno dalys liečiasi su mus supančiais daiktais bei aplinka, todėl žmogaus kūno odos higienoje svarbiausią vietą užima rankų priežiūra. Rankos yra vienas svarbiausių rizikos veiksnių pernešant mikroorganizmus nuo vieno asmens kitam, pavyzdžiui, paspaudžiant ranką. „Rankų plovimas su muilu yra veiksmingas būdas, pašalinantis ligas sukeliančius mikroorganizmus, kurie į žmogaus organizmą patenka būtent per rankas, kai dažnai liečiame akis, nosį ir burną, kai ruošiame maistą ir gėrimus, taip pat, kai liečiame aplinkos daiktus ir paviršius. Be to, mikroorganizmai, nuo rankų patekę į maistą, gali pasidauginti ir maisto produktuose bei sukelti sunkius sveikatos sutrikimus“, – atkreipia dėmesį NVSC Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Aušra Bartulienė.

Sumažina daugelio ligų riziką

Tyrimų duomenimis, rankų plovimas trečdaliu sumažina viduriavimo tikimybę ir penktadaliu – sergamumą kvėpavimo takų ligomis. Dėl netinkamos rankų higienos ir prastų rankų plovimo įgūdžių padidėja rizika susirgti įvairiomis ligomis: šigelioze, hepatitu A, virusinėmis žarnyno infekcijomis (rotavirusine bei norovirusine infekcija), gripu, kitomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, kasmet pasaulyje nuo viduriavimo (diarėjos) miršta apie 3 mln. žmonių, o hepatitu A suserga apie 1,4 mln. gyventojų.

„Rotavirusinė infekcija yra viena labiausiai paplitusių visame pasaulyje ūminių virusinių žarnyno infekcijų. Kasmet užregistruojama apie 100 mln. rotavirusų sukeltų viduriavimo atvejų. Praėjusiais metais Lietuvoje dažniausiai registruojama virusinės kilmės žarnyno užkrečiamoji liga buvo taip pat rotavirusinė infekcija (1569 atvejai)“, – akcentuoja NVSC atstovė.

Sukelia protrūkius

2022 m. užregistruoti 147 pranešimai apie protrūkius (susirgo 421 asmuo), iš jų: 62 rotavirusinės infekcijos, 15 norovirusinės infekcijos, 8 salmoneliozės, 2 kitų bakterinių infekcijų ir 54 nenustatytos infekcijos protrūkiai.  Praėjusiais metais net 144 arba 97,9 % protrūkių kilo šeimose dėl netinkamo maisto ruošimo ir rankų higienos stokos. Dažniausia protrūkių priežastis buvo rotaviruso, noraviruso ir Salmonella sukėlėjai.

„Ligos protrūkis – tai du ar daugiau tos pačios užkrečiamosios ligos, kuria užsikrečia žmonės, atvejai, kurie yra arba gali būti susiję su tuo pačiu infekcijos šaltiniu ir tarpusavyje epidemiologiškai susiję laiko ir vietos požiūriu“, – paaiškina NVSC atstovė.

Kada plauti rankas?

NVSC specialistai primena, kad rankas būtina plauti ne tik tada, kai jos vizualiai nešvarios, bet ir prieš ar po maisto gaminimo, prieš valgį. Taip pat labai svarbu kruopščiai plauti rankas pabendravus su sergančiu žmogumi, po nosies valymo, čiaudėjimo ar kosėjimo. Be abejo, itin svarbu nepamiršti nusiplauti rankas pažaidus su savo augintiniais, po darbo sode ar darže, po važiavimo visuomeniniu transportu ar pabuvus kitose viešose vietose, pasinaudojus tualetu ar pakeitus kūdikio vystyklus.

Rankų plovimas yra paprasta, nebrangiai kainuojanti profilaktikos priemonė, kuri gali apsaugoti  nuo ne vienos nemalonios ir net pavojingos gyvybei užkrečiamosios ligos.

 

NVSC informacija

Skip to content