Menu Close

NVSC: ką reikia žinoti apie skiepus prieš kelionę

Artėjant vasarai – atostogų metui – ne vienas planuoja kelionę į svečią šalį. Nors pastaruosius dvejus metus dėmesys buvo nukreiptas į COVID-19 ligos pažabojimą, tačiau Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Vilniaus departamento specialistai ragina nepamiršti ir kitų, ne mažiau pavojingų infekcijų, plintančių pasaulyje, ir prieš kelionę užsukti į gydytojo kabinetą.

Prieš kelionę svarbu pasikonsultuoti su gydytoju

Keliautojams svarbu laiku pasikonsultuoti su savo šeimos gydytoju ar gydytoju infektologu apie reikalingų skiepų galimybę ir naudą. Gydytojas ne tik įvertins bendrą organizmo būklę, kelionės tipą ir trukmę, užkrečiamosios ligos riziką, bet ir pateiks konkrečių rekomendacijų keliaujantiems į pasirinktas užsienio šalis, t. y., kokie skiepai reikalingi,  ir / ar reikalingi pakartotiniai skiepai nuo poliomielito, tymų, difterijos, stabligės ir kitų infekcijų, kartu sudarys individualų skiepų planą. Jei keliauja vaikai, reikia įsitikinti, ar jie paskiepyti pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių.

Keliautojams kreiptis į sveikatos priežiūros įstaigas rekomenduojama iki kelionės likus 4-6 savaitėms, nes  imunitetui susiformuoti po skiepijimų reikalingas tam tikras laikotarpis. Tačiau, jei iki kelionės liko mažiau laiko, vis tiek rekomenduojama kreiptis į gydytoją, nes kai kurie skiepijimai gali būti atliekami iki kelionės likus ir mažiau laiko.

Skirtingose šalyse – skirtingi reikalavimai

Skiepai keliautojams sąlyginai skirstomi į: privalomuosius (geltonasis drugys, meningokokinė infekcija ir poliomielitas); planinius (difterija / stabligė / kokliušas, hepatitas B, B tipo Haemophilus influenzae infekcija, žmogaus papilomos viruso infekcija, gripas, tymai, epideminis parotitas, raudonukė, pneumokokinė infekcija, poliomielitas, tuberkuliozė, rotavirusinė infekcija, vėjaraupiai) ir rekomenduojamus (cholera, hepatitas A, meningokokinė infekcija, pasiutligė, erkinis encefalitas, japoniškas encefalitas, vidurių šiltinė, geltonasis drugys).

Vykstant į tam tikras užsienio šalis, skiepytis nuo geltonosios karštligės (geltonojo drugio) yra privaloma, o į kitas – tik rekomenduojama, todėl Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) kiekvienais metais atnaujina rekomendacijas keliaujantiems į visas pasaulio šalis. Yra šalių, kurios iš atvykstančių keliautojų iš infekuotų geltonuoju drugiu teritorijų ar per tokias teritorijas vykusių tranzitu – reikalauja „Tarptautinio skiepijimo ar profilaktikos priemonių pažymėjimo“. Yra pasaulyje šalių, į kurias draudžiama įvažiuoti asmenims, neturintiems tarptautinio skiepijimo pažymėjimo, kuriame privaloma atžyma apie skiepo nuo geltonojo drugio atlikimo laiką. Įskiepyta vakcina nuo geltonojo drugio asmeniui suformuoja apsaugą visam gyvenimui, tačiau šis skiepas turi būti atliktas likus ne mažiau kaip 10 dienų iki įvažiavimo į planuojamą šalį.

Kur pasitikrinti dėl reikalavimų

Vykstant į bet kurią užsienio šalį, rekomenduojama atkreipti dėmesį ne tik į kelionei tinkamus dokumentus, įvažiavimo, buvimo šalyje ir išvykimo sąlygas, kelionės saugumą, bet ir informaciją apie privalomus ir / arba rekomenduojamus skiepus.

Daugiau informacijos apie šalis ir teritorijas, į kurias vykstant rekomenduojama ar būtina pasiskiepyti nuo tam tikrų infekcijų, galima rasti adresu http://www.ulac.lt/lt/keliautojams.

 

 

Kontaktai žiniasklaidai:

Natalja Abramova

Tel. 8 614 470 01

El. p. natalija.abramova@nvsc.lt

Skip to content