Menu Close

SKATINANTIEMS VISUOMENĘ GYVENTI SVEIKAI – VISUOMENĖS SVEIKATOS STIPRINIMO FONDO PARAMA

  Valstybinis visuomenės sveikatos stiprinimo fondas (Fondas) 2018 metais remia daugiau kaip 30 projektų, skirtų skatinti visuomenę gyventi sveikai. Įvertinusi 2017 m. pateiktas paraiškas, Fondo taryba skyrė finansavimą 34 projektų vykdytojams. Visos įstaigos ir organizacijos jau pradėjo vykdyti savo projektus. Net 18 projektų šiais metais įgyvendina nevyriausybinės organizacijos.

Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos teigimu, „visi norime, kad mūsų visuomenė būtų sveikesnė, bet vieni laukia, kol mūsų socialines problemas išspręs kažkas kitas, o kiti patys aktyviai imasi veiklos, siekdami paskatinti nuo įvairių priklausomybių kenčiančius gyventojus ir jų šeimų narius gyventi kitaip – parodyti jiems, kaip tai padaryti bei padėti atrasti gyvenimą be žalingų įpročių“.

„Labai svarbu, kad į šią veiklą aktyviai įsijungė tiek daug pačių įvairiausių įstaigų, bendruomenių, asociacijų, tarp kurių ir kelios aukštosios mokyklos. Sveikintina, kad šalies akademinė bendruomenė imasi nelengvų mokslinių tyrimų, kurių tikslas – išanalizuoti ir dar geriau atskleisti, kokie pavojingi yra alkoholis ir narkotikai, kaip labai juos vartojantis žmogus rizikuoja savo ir savo artimųjų sveikata“, – pabrėžė A.Veryga.

Fondo tarybos pirmininkas Šarūnas Narbutas džiaugiasi, kad į šią veiklą vis aktyviau įsijungia ir gyventojai, įvairios nevyriausybinės organizacijos ir bendruomenės.

„Mus, Fondo tarybos narius ypač džiugina tai, kad tiek švietimo įstaigų kolektyvai, tiek gyventojų vietos bendruomenės ir kitos organizacijos nenusisuka nuo tų, kurie atsiduria krizinėse situacijose, nes pastebėti ir atpažinti pavojų, įvertinti savižudybės riziką ir laiku suteikti pagalbą krizinę situaciją išgyvenančiam žmogui – ypač svarbu. Ypatingai mus džiugina, kad į šią veiklą aktyviai įsijungia ne tik specialistai, aukštųjų mokyklų ir kitų mokymo įstaigų bendruomenės, bet ir gyventojai: vietos bendruomenės nariai, įvairios nevyriausybinės organizacijos – žmonės, esantys arčiausiai tų, kuriems reikia mūsų pagalbos“, – sako Š. Narbutas.

Daugiausia – 20  remiamų projektų skirti alkoholio vartojimo prevencijai. Tarp jų – Priklausomybės ligų specialistų asociacija, kurianti pirmąjį Lietuvoje priklausomybės nuo psichoaktyviųjų medžiagų (pirmiausia, alkoholio) konsultacinių vietų  tinklą. Planuojama, kad per 2018 m. jis padėtų su priklausomybe kovojantiems gyventojams, jų šeimų nariams ir artimiesiems 9 savivaldybėse. Lietuvos moterų draugija projekto metu ketina formuoti teigiamas vaikų ir jaunuolių nuostatas ir požiūrį į gyvenimo be narkotikų, tabako ir alkoholio būdą bei sukurti išmaniąją programėlę „Renkuosi pats“, kuri papildys mokyklose diegiamą socialinių emocinių kompetencijų ugdymą.

Varnėnų kaimo bendruomenė, įgyvendindama projektą „Praleisk laisvalaikį kitaip“, siekia ugdyti socialinius vaikų ir jaunimo įgūdžius, skatinti saviraišką ir kūrybiškumą, padėti jaunuomenei įsitraukti į visuomeninę veiklą, o suaugusiuosius – motyvuoti gyventi sveikai ir išbandyti pramogas be alkoholio – klubuose, parkuose, sporto aikštelėse, keliaujant po gimtąjį kraštą ir kt. Vilniaus universitetas ir Lietuvos sveikatos mokslų universitetas tiria alkoholio, kurį vartoja jaunos moterys, poveikį vaisiaus ir kūdikio sveiktai, vertins alkoholio vartojimo poveikį sveikatai bei jo ryšį su teisėtvarkos pažeidimais. Taip pat Fondo lėšomis bus finansuojamos dvi socialinės informacijos kampanijos – „Už gyvą Lietuvą“ (įgyvendina UAB „Gravitas Partners“ sudarytas konsorciumas: DELFI, 15min.lt, TV3, LNK, M-1, JCDecaux) ir „Gyvenimo sparnai“ (įgyvendina UAB „Lietuvos ryto televizija“).

Keturiolikos projektų skirti  bendruomeninių gebėjimų stiprinimui savižudybių prevencijos srityje. Tarp jų – VšĮ „Jaunimo linija“ projektas „Kalbėk“, kurio tikslas – ugdyti bendruomenių narių gebėjimus atpažinti pavojų ir laiku suteikti pagalbą krizinę situaciją išgyvenančiam žmogui. Atpažinti ir įvertinti savižudybių riziką, valdyti stresines situacijas mokysis Kupiškio technologijos ir verslo mokyklos moksleiviai, VšĮ Joniškio psichikos sveikatos centras, įgyvendindamas projektą „Savižudybių prevencija Joniškio rajono savivaldybėje“, didžiausią dėmesį skirs specialistų, dirbančių su savižudybės riziką patiriančiais žmonėmis, kompetencijų didinimui, o rizikos grupių atstovams rengs individualius ir grupinius užsiėmimus, kurių metu padės įveikti psichologines krizes, formuos pozityvų požiūrį į gyvenimą. Analogiškų tikslų siekia ir kiti projektų bendruomeninių gebėjimų stiprinimo savižudybių prevencijos srityje vykdytojai.

 

Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo lėšomis finansuoti projektai

 

SAM Ryšiai su visuomene

Skip to content