Lapkričio 18-24 dienomis minima Pasaulinė supratimo apie antimikrobinius preparatus savaitė. Šią savaitę norime priminti racionalius antibiotikų vartojimo principus.
Racionalus antibiotikų vartojimas yra svarbus ne tik mums, bet ir ateities kartoms!
Apskaičiuota, kad 2050 m. nuo vaistams atsparių infekcijų gali mirti net 10 mln. viso pasaulio žmonių – daugiau nei dėl piktybinių navikų. Per pastaruosius 25 metus nėra sukurta naujų antibiotikų. Dėl besivystančio bakterijų atsparumo antibiotikams, vieną dieną gali nelikti antibiotikų gydančių sunkias, gyvybei pavojingas ligas.
Ne jūs esate atsparūs antibiotikams.
Tai bakterijos turi įgimtus ir įgytus „apsigynimo“ nuo antibiotikų mechanizmus, todėl atsparumas antibiotikams yra neišvengiamas reiškinys, tačiau netinkamas antibiotikų vartojimas šį procesą ženkliai pagreitina.
Per dažnas antibiotikų vartojimas.
9 iš 10 gerklės skausmo ir paraudimo atvejų sukelia virusai. Antibiotikai naikina bakterijas, ne virusus, o virusinė infekcija dažnu atveju praeina savaime.
Antibiotikai turi būti vartojami žinant arba numanant infekcijos sukėlėją, tai nustatyti gydytojams padeda tiksli ligos eiga, simptomai, apžiūra, laboratoriniai, vaizdiniai tyrimai. Tam tikrais atvejais persirgus virusine infekcija, prisideda bakterinė infekcija, todėl pasikeitus simptomams ar būklei blogėjant būtinas pakartotinis gydytojo ištyrimas.
Profilaktiškai antibakteriniai vaistai vartojami
tik tais atvejais, kai profilaktikos efektyvumas yra įrodytas (chirurgijoje, siekiant sumažinti chirurginių žaizdų infekcijų riziką, po kontakto su pavojinga infekcine liga sergančiu ligoniu, pvz., meningokokine inf., kokliušu, difterija ir kt.).
Svarbu!
Bendradarbiauti su sveikatos priežiūros specialistais, kartu galime panaikinti infekciją bei užkirsti kelią bakterijų atsparumui antibiotikams.
Šeimos gydytoja D. Zubavičienė
Telšių raj. PSPC, Varnių ambulatorija