Menu Close

Kviečiame sveikatą stiprinančias mokyklas paminėti veiklos 30-metį

2023 metais paminėdami Nacionalinio sveikatą stiprinančių mokyklų tinklo veiklos 30-metį, norime pakviesti sveikatą stiprinančias mokyklas ir aktyvias mokyklas būti iniciatyvias bei išradingai paminėti šią sukaktį savo bendruomenėse pasitelkiant įvairias formas ir būdus. Tai gali būti įvairiausi renginiai: iniciatyvos, konkursai, žaidynės, forumai, konferencijos, protmūšiai, šokių festivaliai ir kt. Renginius galite skirti savo bendruomenei arba galite pasikviesti šalia esančias ugdymo įstaigas, aktyvias mokyklas ar mokyklas iš kito rajono, miesto ar kitos šalies, su kuriomis bendradarbiaujate. Taip ne tik parodysite save, bet ir paskatinsite kitas mokyklas įsitraukti į Nacionalinį sveikatą stiprinančių mokyklų tinklą. Renginių metu ir savo mokyklų interneto svetainėse naudokite specialiai šiai progai sukurtą jubiliejinį logotipą „Sveika mokykla 30“.

Šių metų renginius kviečiame registruoti iki gegužės 31 d. specialiai šiai progai sukurtoje internetinėje platformoje: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfjcXRBOON7wkJY3RNeDDj-6QWHpyZprhf-IzcHgTMLhiVM5A/viewform?usp=sharing

  • Balandžio mėnesį pakviesime į tradicinę trečiąją „Sveikatą stiprinančių mokyklų bangą per Lietuvą“. Apie renginio organizavimą informuosime papildomai.
  • Šiais metais, kaip ir kasmet, kviečiame mokyklas prisijungti prie bendrų veiklų temomis „Sveikatą stiprinanti mokykla – unikali galimybė mokyklų bendruomenėms mokytis gyventi sveikiau“, „Jūsų mokyklos sveikatos ambasadoriai vaikai ir mokytojai, kuriais norisi sekti“, „Įtraukusis ugdymas sveikatą stiprinančioje mokykloje: iššūkiai, galimybės ir jau įgyta patirtis“, „Vaikų sveikatai palanki ugdymo(si) aplinka: „klasė be sienų“ ir siųsti pavykusių veiklų aprašus, kad galėtume skleisti jūsų gerąją patirtį visuomenei.
  • Vasario ir spalio mėnesiais pakviesime mokyklose dirbančius sveikatos specialistus, mokytojus, socialinius pedagogus ir kitus mokyklų specialistus, kurie domisi sveikatos stiprinimo programų rengimo klausimais, į nemokamus seminarus „Sveikatą stiprinančios mokyklos ir aktyvios mokyklos koncepcija bei veiklos planavimo aspektai“.
  • Norime paraginti moksleivius įsitraukti į sveikatą stiprinančių mokyklų jubiliejaus minėjimą ir dalyvauti filmukų apie savo mokyklos sveikatos superherojų kūrime. Vaizdo siužetuose kviesime pristatyti mokyklos sveikatos lyderį, kuriuo seka visi, – tai gali būti ir iniciatyvus mokinys, ir mokytojas ar sveikatos specialistas. Informaciją apie šią iniciatyvą pateiksime III ketvirtį.
  • Rudenį ketiname surengti ketvirtąją nacionalinę sveikatą stiprinančių mokyklų konferenciją, skirtą jubiliejiniams metams paminėti. Plačiau apie tai informuosime IV ketvirtį.

Mokyklas kviečiame pasitikrinti, ar nepasibaigęs sveikatą stiprinančios mokyklos statuso galiojimo laikas. Jeigu pasibaigęs, kviečiame atnaujinti programas, teikti dokumentus ir pratęsti sveikatą stiprinančios mokyklos statuso galiojimo laiką.

Dėl konsultacijos sveikatos stiprinimo programų rengimo ar kitais klausimais, susijusiais su sveikatą stiprinančios mokyklos statusu, galite kreiptis el. paštu nijole.paulauskiene@smlpc.lt.

Kviečiame jus platinti žinią apie sveikatą stiprinančią mokyklą ir pakviesti kaimynines mokyklas, darželius, profesinio rengimo centrus, mokyklas-daugiafunkcius centrus ir kt. bendrojo ugdymo įstaigas jungtis prie Nacionalinio sveikatą stiprinančių mokyklų tinklo.

Sveikatą stiprinančių mokyklų projektas pradėtas 1992 m. Europos Tarybos, Europos Bendrijos ir Pasaulio sveikatos organizacijos Europos regiono biuro iniciatyva. Po metų, 1993-aisiais, prie šio projekto prisijungė ir Lietuva – pirmosiomis Europos sveikatą stiprinančių mokyklų tinklo narėmis tapo 12 Lietuvos mokyklų. Sveikatą stiprinančių mokyklų veikla vykdoma jau 30 metų. Šiuo metu šalyje yra 658 sveikatą stiprinančios mokyklos 59 savivaldybėse, kasmet prie Nacionalinio tinklo veiklos prisijungia vis daugiau šalies ugdymo įstaigų.

Sveikatos stiprinimas yra nenutrūkstamas procesas, todėl greito rezultato tikėtis nereikia. Turime didelį įdirbį šioje srityje ir galime pasidalyti patirtimi bei pastebėjimais: tik kompleksinėmis priemonėmis galima efektyviai stiprinti vaikų sveikatą. Reikalingas sisteminis požiūris į sveikatinimo veiklas, mokykla galės efektyviai įvykdyti sveikatos stiprinimo programą tik tada, kai turės pakankamai žmogiškųjų išteklių, mokyklos administracijos ir vietos politikų palaikymą. Tik subūrę jėgas ir eidami viena kryptimi galime rasti pačius geriausius sprendimus vaikų sveikatos labui.

Rūpinimasis savo bendruomenių fizine, psichine ir socialine sveikata, sveika gyvensena, dalijimasis gerąja patirtimi bei bendradarbiavimas tarpusavyje – šios idėjos jau daugelį metų vienija aktyviausias Lietuvos mokyklas. Džiugu, kad šių mokyklų bendruomenės suprato savo indėlio į būsimų kartų sveikatą svarbą. Sveikatos stiprinimas tapo neatsiejama ugdymo proceso dalimi, sveikatinimo idėjos sklinda mokyklų bendruomenėse, atrandama naujų išraiškos formų, kurios sudomina ir patraukia vaikus bei suaugusiuosius.

 

Nijolė Paulauskienė,

Higienos instituto

Sveikatos stiprinimo centro Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė,

Nacionalinio sveikatą stiprinančių mokyklų tinklo ir

aktyvių mokyklų veiklos koordinavimo komisijos sekretorė

tel. 8 667 43368, el. paštas nijole.paulauskiene@smlpc.lt

Skip to content