Menu Close

Kuprinių svėrimo akcija 2018-2019m.m

Taisyklinga kūno laikysena – tai išorinio grožio ir vidinės darnos atspindys. Ji sudaro optimalias sąlygas krūtinės ląstos, dubens, galūnių kaulų ir vidaus organų vystymuisi ir veiklai, tačiau kasmetinių vaikų sveikatos profilaktinių patikrinimų duomenys rodo, kad nustatoma vis daugiau vaikų laikysenos sutrikimų. Vienas iš neigiamų veiksnių, lemiančių augančio vaiko esamą ir būsimą sveikatą, – netaisyklinga kūno laikysena. Vaiko augimo periodu dažnai išryškėja griaučių-raumenų sistemos funkcionavimo sutrikimai. Dėl įvairių įgimtų skeleto defektų, nepakankamo fizinio aktyvumo, neracionalios mitybos, nepritaikytų ugdymosi ir poilsio vietų nukenčia griaučių-raumenų funkcinis pajėgumas, vystosi netaisyklinga laikysena. Tad, norint išvengti sveikatos problemų, būtina ankstyva griaučių-raumenų sistemos vystymosi prevencija ir diagnostika.

Plungės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras rugsėjo 17- 28 dienomis Plungės rajono bendrojo ugdymo įstaigose vykdė kuprinių svėrimo akciją, kurios tikslas- atkreipti mokinių ir jų tėvelių (globėjų) dėmesį į mokyklinės kuprinės svorį ir turinį bei galimą sunkios kuprinės poveikį vaiko sveikatai.

Visuomenės sveikatos specialistės dirbančios mokyklose, pirmiausia pasvėrė vaikus, o po to ir jų kuprines- tuščias ir pilnas. Įvertino, kokį procentą vaiko svorio sudaro jų nešiojamos kuprinės ir konsultavo į ką reikėtų atkreipti dėmesį renkantis kuprinę, kaip pasirūpinti savo stuburu ir kuo ilgiau išlaikyti taisyklingą kūno laikyseną.

Kuprinių svėrimo akcijoje dalyvavo 633 3 ir 5 klasių mokiniai. Pasvertos: 3 klasių- 316 kuprinių, 5 klasių- 317 kuprinių. Akcijoje dalyvavo 302 (47,7 proc. ) mergaitės ir 331 (52,3 proc. ) berniukai.

Moksleiviai neturėtų nešioti sunkesnės nei 10 proc. jų kūno masę viršijančios kuprinės. Pastovus sunkios kuprinės nešiojamas, priskiriamas prie rizikos veiksnių, kurie turi įtakos vaiko nugaros skausmams, stuburo iškrypimui, netaisyklingos laikysenos formavimuisi.

Akcijos metu nustatyta, kad:

  • Vaikų nešiojančių sunkesnes negu 15 proc. jų kūno svorio sveriančias kuprines padaugėjo, lyginant su 2017-2018 m. m. Atitinkamai 6,6 proc. ir 4,3 proc. Dažniau tokias kuprines nešioja akcijoje dalyvavusios mergaitės.
  • 57 proc. akcijoje dalyvavusių mokinių nešioja kuprines, kurių svoris atitinka rekomendacijas, t. y. sveria iki 10 proc. vaikų kūno svorio.
  • 98 proc. akcijoje dalyvavusių vaikų nešiojo kuprines su dviem diržais. Akcijos metu išsiaiškinta, jog 69 proc. vaikų, turi kuprines su atšvaitu.

Vadovaujantis higienos norma HN 41:2003 „Mokyklinės prekės“, tuščios kuprinės svoris turi būti ne didesnis kaip 700 gramų pradinių klasių moksleiviams ir ne didesnis kaip 1 kg. – vyresnių klasių moksleiviams. Nustatyta, kad 59,8 proc. akcijoje dalyvavusių 3 klasės mokinių kuprinių svoris atitinka šios higienos normos reikalavimus.

Plungės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro informacija

Skip to content