Menu Close

Kovo 13- oji Pasaulinė insktų diena

Saugokime inkstus

Sergamumas inkstų ligomis kasmet didėja. Plungės rajone 2017 m sergančiųjų inkstų nepakankamu buvo 5,61 (tūkst. gyv. ) arba 192 asmenys.  37 gyventojams teko 1 sergantis inkstų ir šlapimo takų akmenlige. Inkstų uždegimu moterys serga dažniau negu vyrai.

Inkstai – labai svarbus kūno organas, nes jie filtruoja toksiškas atliekas iš organizmo. Tačiau jie labai lengvai pažeidžiami bakterinių ir virusinių infekcijų, toksinų ir vaistų. Be inkstų negalėtume gyventi. Todėl svarbu juos saugoti.

Patarimai, kaip nesusirgti inkstų ligomis:

Išlikti aktyviems.

Fizinis aktyvumas padeda sumažinti kraujo spaudimą, kuris yra viena iš pirmaujančių priežasčių, kodėl kyla lėtinės inkstų ligos. Rekomenduojama daugiau vaikščioti, pabėgioti, važinėti dviračiu, plaukioti, darbuoti sode ir darže, lankyti patinkančias sporto treniruotes.

Stebėti cukraus lygį kraujyje ir kraujo spaudimą.

Diabetas ir aukštas kraujo spaudimas yra vieni pagrindinių veiksnių, lemiančių lėtinių inkstų ligų atsiradimą, todėl sergantieji diabetu turėtų reguliariai pasitikrinti inkstus, ar nėra kokių nors pažeidimų.

Išlaikyti normalų svorį.

Svorio kontrolė gali padėti išvengti diabeto, širdies ligų ir kitų sutrikimų, siejamų su padidėjusia lėtinių inkstų ligų rizika. Rekomenduojama mažinti druskos suvartojimą iki maždaug šaukštelio per dieną arba 5 – 6 g druskos, vengti pridėtinio cukraus maisto produktuose.

Vengti rūkyti ir vartoti alkoholį.

Rūkymas lėtina inkstų kraujotaką. Kai inkstus pasiekia mažiau kraujo, jų funkcijos gali sutrikti. Rūkymas taip pat 50 % didina riziką susirgti inkstų vėžiu. Alkoholis į organizmą išskiria nesuskaičiuojamą daugybę toksinių medžiagų, todėl inkstams sunkiau jas išfiltruoti ir pašalinti. Be to, alkoholis dehidratuoja organizmą ir tai ilgainiui gali labai pakenkti inkstams.

Minimaliai vartoti nereceptinių vaistų.

Nesteroidiniai ir vaistai nuo uždegimo (pavyzdžiui, ibuprofenas) gali sukelti inkstų pažeidimus ir ligas, jeigu vartojami reguliariai ir dažnai. Šie vaistai nėra kenksmingi, jeigu inkstai yra sveiki ir jeigu jie vartojami tik tada, kai tikrai reikia. Tačiau jie netinka gydyti lėtiniam skausmui ir uždegimui, pavyzdžiui, sergant artritu, nugaros skausmu ar kt. Reikėtų pasitarti su gydytoju, kaip gydyti šias ligas, kuo mažiau kenkiant inkstams.

Skip to content