Nuo 2006 metų galioja Lietuvos Respublikos alkoholio kontrolės įstatyme įtvirtintas draudimas prekiauti alkoholiniais gėrimais parduotuvėse rugsėjo 1 -ąją, Mokslo ir žinių dieną. Šio draudimo tikslas – ugdyti sąmoningą visuomenę bei priminti, kad alkoholio vartojimas ir mokslas bei žinios – nesuderinami tarpusavyje dalykai. Taigi, šiemet prabėgo jau septynioliktoji rugsėjo pirmoji – be galimybės nusipirkti alkoholinių gėrimų parduotuvėse.
Per mokslo metus mokiniams yra keliami labai aukšti reikalavimai, jie jaučia didelį stresą. Nebepakeldami įtampos ir siekdami atsipalaiduoti, neretai griebiasi psichoaktyviųjų medžiagų, tokių kaip: tabakas, elektroninės cigaretės, alkoholis, migdomieji, raminamieji vaistai, kurie nepaskirti gydytojo, bei narkotinės ir psichotropinės medžiagos. Tam, kad vaikai augtų sveiki, laimingi ir galėtų įveikti iškylančius sunkumus – labai svarbus tiek mokyklos bendruomenės, tiek tėvų vaidmuo. Vaikams ir jaunimui reikia, kad juos atidžiai ir nuoširdžiai išklausytų, stiprintų tarpusavio ryšį, suteiktų jiems reikalingų įgūdžių ir galimybių.
2023 m. Europos narkotikų vartojimo paplitimo ataskaitoje pažymima, kad NPS Europoje ir toliau daugėja – maždaug po vieną per savaitę, ir tai kelia pavojų visuomenės sveikatai. 2022 m. Europoje buvo identifikuota 41 nauja psichoaktyvioji medžiaga, o bendras Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centro stebimų NPS skaičius pasiekė 930. Lietuvoje, kaip ir visoje Europoje, sintetiniai kanabinoidai ir sintetiniai katinonai sudaro didžiausią neteisėtų naujų psichoaktyviųjų medžiagų rinkos dalį. Sintetiniai kanabinoidai – tai kanapių poveikį imituojančios NPS, o sintetiniai katinonai – tokių medžiagų kaip kokainas, MDMA poveikį imituojančios NPS.
Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas, kad mokyklų bendruomenėms būtų lengviau atpažinti ir tinkamai valdyti su psichoaktyviųjų medžiagų vartojimu susijusią riziką, yra parengęs metodinių rekomendacijų leidinį – „Psichoaktyviosios medžiagos ir mokykla: prevencijos ir intervencijos gairės“. Šios metodinės rekomendacijos yra skirtos mokyklų, vykdančių bendrojo ugdymo ir pirminio profesinio mokymo programas, bendruomenėms, siekiant puoselėti mokinių sveikatą, ugdyti sveiką gyvenimo būdą bei užtikrinti saugumą ir socialinę gerovę. Plačiau susipažinti su rekomendacijomis galite čia:
https://ntakd.lrv.lt/uploads/ntakd/documents/files/NTAKD%20metodines%20rekomendacijos%2Bvirselis(2).pdf
Maloniai kviečiame visus tėvus ir mokytojus apsilankyti svetainėse:
http://www.kaveikiavaikai.lt/, http://www.askritiskas.lt/, http://www.nerukysiu.lt/, kuriose sužinosite daug vertingos informacijos padėsiančios efektyviai bendrauti su vaikais psichoaktyviųjų medžiagų tema.
Naujos psichoaktyviosios medžiagos – ypač pavojingos: pirkėjas niekada nežino, ką gaus iš tikrųjų. Daug žinių gausite perskaitę šį straipsnį.
Plungės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro
Visuomenės sveikatos specialistė vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą Ilona Pocienė