Menu Close

Informacija, būsimų pirmokų, tėvams

Tymai – tai ūmi, itin užkrečiama virusinė infekcija, plintanti oro lašeliniu būdu ir pasireiškianti karščiavimu, bėrimu ir kvėpavimo takų bei akių junginės uždegimu. Tymai buvo ir iki šiol yra viena dažniausių mirčių priežasčių tarp visų vakcinomis kontroliuojamų ligų.

Pagrindinė tymų kontrolės priemonė – didelės skiepijimų nuo tymų apimtys (daugiau nei 95 proc. paskiepytų kiekvienoje amžiaus grupėje), sukuriančios aukšto lygio kolektyvinį imunitetą visuomenėje, tada tymų virusas negali plisti.

Tymais vis dar labai daug sergama šalyse, kur skiepijimų apimtys nepakankamos. Lietuvoje registruoti 495 susirgusių tymais asmenys, Plungėje 3 .  (2019 m. balandžio 23 d. ULAC duomenys)

Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos primena, kad nuo tymų Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis skiepijami 15–16 mėn. ir 6–7 m. amžiaus vaikai. Tėvams su vaiku reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją toje gydymo įstaigoje, kur vaikas yra prirašytas. Kadangi vakcina trivalentė – skiepijant nuo tymų vienu kartu paskiepijama ir nuo epideminio parotito, ir raudonukės (MMR).

Raginame, jau dabar,  paskiepyti būsimus pirmokus ir profilaktiškai patikrinti sveikatą.

Atlikus vaiko sveikatos profilaktinį patikrinimą, užpildomas Vaiko sveikatos pažymėjimas (forma Nr. 027-1/a), kuris galioja 1 metus nuo vaiko tikrinimo. Taip yra sudarytos galimybės visus metus jums patogiu laiku pasirūpinti vaiko sveikatos profilaktiniu patikrinimu.

Tuomet, gavus gydytojo išvadas ir rekomendacijas,  atostogų metu galima laiku pasirūpinti vaiko sveikatos sutrikimų profilaktika ir sveiko gyvenimo būdo ugdymu: užtikrinti, kad vaikai sveikai maitintųsi, daugiau laiko praleistų gryname ore, o ne prie kompiuterių ar televizorių ekranų, mažiau naudotųsi išmaniaisiais telefonais, kartu su visa šeima mankštintųsi bei aktyviai leistų laisvalaikį.

Profilaktinio patikrinimo metu gydytojai tikrina: regėjimą, kalbą, klausą, atramos judamąjį aparatą, išmatuoja ūgį, svorį, arterinį kraujo spaudimą, įvertina psichikos sveikatos būklę, mitybos ir higienos įgūdžius, burnos sveikatą ir kita.

Vaiko sveikatos pažymėjime gydytojas pateikia išvadas ir rekomendacijas dėl vaiko galimybių dalyvauti ugdymo veikloje, kokią fizinio lavinimo grupę vaikas galės lankyti (pagrindinę, parengiamąją ar specialiąją). Taip pat nurodomos ir pirmosios pagalbos priemonės, jei vaikui prireiktų skubios pagalbos mokykloje, pavyzdžiui, dėl alergijos, lėtinių ligų. Visos šios rekomendacijos svarbios ugdymo įstaigoms parenkant vaikui tinkamą vietą klasėje, pritaikant tinkamą jo ūgiui suolą, užtikrinant tinkamos aktyvumo kūno kultūros pamokose programos parinkimą, prireikus pritaikant ugdymo įstaigos aplinką specialiesiems vaiko poreikiams.

Nuo 2013 m. Vaiko sveikatos pažymėjimą būtinai turi užpildyti ir gydytojas odontologas.

Plungės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


3 × = dvidešimt vienas

Skip to content