Menu Close

APIE RŪKYMĄ KULIŲ GIMNAZIJOJE …

Užsiėmimuose naudojamos projekto „Ikimokyklinio ir mokyklinio ugdymo įstaigų sveikatos kabinetų aprūpinimas metodinėmis priemonėmis Plungės ir Tauragės savivaldybėse“ lėšomis įsigytos priemonės. Projektas finansuojamas iš 2014-2021 m. Europos ekonominės erdvės finansinio mechanizmo lėšų, Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšų bei Plungės ir Tauragės rajonų savivaldybių lėšomis. Bendra projekto suma – 229.096,98 Eur

Šiandien, 2023-01-25 dieną, Kulių gimnazijoje vyko viktorina apie rūkymo žalą tarp 9 – 10 klasių mokinių. Viktoriną paruošė ir vedė mokyklos visuomenės sveikatos specialistė. Renginio pradžioje mokiniams buvo  pademonstruota ir pristatytos prevencinės-metodinės priemonės susijusios su rūkymo žalos poveikiu žmogaus organizmui (užsiėmimuose naudojamos projekto „Ikimokyklinio ir mokyklinio ugdymo įstaigų sveikatos kabinetų aprūpinimas metodinėmis priemonėmis Plungės ir Tauragės savivaldybėse“ lėšomis įsigytos priemonės). Mokiniai galėjo praktiškai paliesti, apčiupinėti visus demonstracinius muliažus. Tai buvo efektingas „Dervų modelis“ sudarytas iš cigarečių pakelio ir nuorūkų panardintų į gličias „dervas”, vaizduoja kancerogeninio skysčio kiekį, susikaupiančio žmogaus plaučiuose per vienerius rūkymo metus, surūkant po pusę pakelio cigarečių per dieną; smalsiai apžiūrimas buvo gigantiškas cigaretės modelis „Rūkymo poveikis“ – ant šio interaktyvaus modelio pademonstruota nauda sveikatai, atsisakius įpročio rūkyti. Modelis laipsniškai detalizuoja teigiamą poveikį žmogaus organizmui metus rūkyti: nuo kelių minučių iki kelių metų po paskutinės surūkytos cigaretės. Vizualiai palyginti sveikus ir rūkoriaus plaučius buvo galima panagrinėjus „Imitacinių rūkančiojo plaučių palyginamąjį rinkinį su dvigubu stovu“, kuris  suteikia nepamirštamą galimybę praktiškai pademonstruoti rūkymo poveikio žalą. Didžiausią įspūdį mokiniams paliko interaktyvus modelis „Paskendę plaučiai“: sergantieji lėtinėmis obstrukcinėmis plaučių ligomis patiria „gyvą mirtį“, nes dėl didelės gleivių gausos, kurios apsunkina kvėpavimo takus, negali pilnai kvėpuoti. Plaučių muliažas patalpintas į glitų, skreplius imituojantį skystį skleidžia gurguliavimą, kosulį, atsikrenkštimą primenančius garsus. Buvo matyti, kad šios priemonės jaunuoliams sukėlė kontraversiškus įspūdžius – nuo pasišlykštėjimo iki  informacijos žinių pagilinimo šia tema. Daugumai tai turėjo padėti apsispręsti pasirenkant sveikesnį gyvenimo būdą. Vėliau nuotaikingai mokiniai atsakinėjo į viktorinos klausimus. Nugalėjo draugystė!

Manau, kad šis susitikimas paįvairino mokinių šiandienos ugdymo procesą, suteikdamas informuotumo rūkymo tema. Kadangi mes, visuomenės sveikatos specialistai, žinome daugiau informacijos apie rūkymo sukeliamus pavojus, todėl galime padėti jaunuomenei pasirinkti sveiką gyvenimo būdą, kuo daugiau apie visa tai kalbėdami.

 

Visuomenės sveikatos specialistė,
vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje,
Irena Lapienė

Skip to content